Ako správne vybrať rám a okuliare?

Poznáte to – vyberáte si ten správny rám, slabšie vidíte a ste odkázaní na odporúčania predavačov a blízkych osôb. Preto aj Vám určite pomôžu nasledovné typy:
Veľkosť dioptrií, spôsob a účel nosenia okuliarovje najdôležitejší faktor. V závislosti od hodnoty dioptrií si vyberáte ten správny rám. Je vždy dôležité uvedomiť si, že okuliare musia vedieť „odniesť“ dioptrie počas dlhého obdobia. Rám musí byť pohodlný a nesmie Vás tlačiť.kniha s brýlemi.jpg
Okuliare s rámom alebo bez rámu– túto dilemu rieši veľa ľudí. Pre silnejšie dioptrie sú vhodnejšie okuliare s rámom. Aj posledné trendy upozorňujú na tento typ okuliarov, dodávajú tvári výraz. Okuliare bez rámu sú citlivejšie na nosenie, ale aj na údržbu.
Plastový, kovový alebo titánový rám– tak to je už vždy ťažšia voľba. Všeobecne platí, že plastové rámy sú ľahšie a vhodnejšie na celodenné nosenie. Často ich uprednostňujú ľudia, ktorí sa chcú odlíšiť. Farebný plastový rám upúta a každý si ho všimne. Sú vhodné aj pre ľudí s alergiou na kov. Naopak kovové rámy pôsobia serióznejšie, nenápadnejšie ale sú omnoho trvácnejšie. Takisto sa odporúčajú pri silnejších dioptriách. Takmer všetky sú odľahčené a netlačia.růžové brýle.jpg
Typ tváre– je mimoriadne dôležité zvoliť rám, ktorý bude v súlade s tvárou a celkovou osobnosťou človeka. Platí, že každý sme iný a každému z nás pristanú iné okuliare, Neodporúča sa vyberať si rám, keď sme príliš opálení, v zime môžeme byť sklamaní. Oválne typy tváre sú na tom najlepšie, pristanú im všetky typy a môžu aj experimentovať. Pre štvorcový typ tváre sa odporúčajú úzke oválne okuliare, ktoré zjemnia celkový výzor. Guľatým tváram sa odporúčajú hranaté a oválne okuliare. Obdĺžnikovým typom tváre pristanú aj okuliare bez rámu.
Všeobecne pri výbere okuliarov a vhodného rámu platí vždy zásada – horná hrana má byť pod obočím a spodná hrana sa nesmie dotýkať tváre.
Pri dodržaní týchto základných pravidiel bude výber Vašich okuliarov už jednoduchou záležitosťou.