Čítačka, alebo kniha?

Ak ste milovníci dobrých literatúry, alebo sa chystáte na dovolenku, nemusíte sa trápiť s množstvom kníh. Stačí vám malá prenosná čítačka elektronických kníh. Kniha má tiež svoje čaro, ale ak vám ide o úsporu miesta a času pri rozhodovaní akú knihu si vziať so sebou, je tu riešenie.

tabelt

Elektronická čítačka kníh zaberá málo miesta, a je výhodou pre náročného čitateľa, pretože sa do nej zmestí veľmi veľké množstvo kníh. Navyše batéria do čítačky má veľkú životnosť na jedno nabitie, ktorá sa pri výkonnejších modeloch počíta nie na dni, ale na týždne. Pravdaže záleží na tom, ako ju budeme využívať. Čítačky vo veľkej miere majú zabudovaný aj slovník, a rôzne aplikácie. Tiež je možnosť prestránkovania kníh, a tak si môžeme text zväčšiť na požadovanú veľkosť. Nevýhoda čítačky je že sa vybije batéria, čo pri normálnej knihe nie je problém.

Čítačky elektronických kníh sa vyrábajú s podsvietením, ale aj bez podsvietenia. Podsvietenie má tú výhodu že môžeme čítať aj bez svetla, takže pokojne aj v noci bez lampy. Nevýhodou podsvietenia je že pri dlhšom čítaní sa unavujú oči. Čítať môžeme aj na priamom slnečnom svetle, prístroju to vôbec nevadí. Ak čítame objemné knihy v rukách, tak je tu problém s váhou knihy, a to taký že vás začnú bolieť ruky. Pri čítačke bolesť rúk nehrozí, a navyše je tak malá že sa zmestí aj do tašky na ceste do školy, alebo práce, a váha čítačky v taške nie je skoro ani poznať. Výhodou klasickej knihy sú ilustrácie, čítačka ich nie vždy zobrazí v takej kvalite ako kniha.

ekniha

Ale ak by sme porovnali aj iné prístroje na zobrazovanie elektronických kníh, tak čítačka jednoznačne vedie, a to najmä výdržou batérie. Tablet má výraznejšie a viac sa podobajúce na knihu zobrazenie, ale to je malý nedostatok, ktorý sa dá prehliadnuť. Pri čítaní na tablete je veľkou nevýhodou priame slnečné žiarenie, takže nevidíme takmer nič, čo sa čítačke stať nemôže. Cena je rôzna, čítačka sa do zaobstarať už za niekoľko desiatok Eur.