Nie je stena ako stena

Niekedy stačí využiť iný materiál a váš príbytok sa razom zmení na nepoznanie. Hovoríme konkrétne o skle, ktoré dnes patrí k tomu najpopulárnejšiemu materiálu https://www.databazeknih.cz/knihy/zazracne-rano-malo-zname-tajomstvo-ktore-vam-zarucene-zmeni-zivot-pred-8-00-h-rano-313981 v domácnostiach.
Sklenené priečky http://lmmont.sk/sklenene-realizacie/sklenene-deliace-steny/ môžete využiť ako v byte, tak v rodinnom dome. Ich montáž, respektíve príprava na ňu, je však o čosi rozdielna. My sa pozrieme na druhú možnosť, teda ich využitie v rodinnom dome. Ak ste si ho stavali sami, viete presne, aspoň by ste to vedieť mali, ktoré priečky patria k tým nosným. Pokiaľ ste dom kúpili, je dobré, ak si k sebe zavoláte skúseného statika. Nosné steny a priečky totiž nie je tak jednoduché vymeniť. V mnohých prípadoch to ani nie je možné.

skleněné příčky.jpg

Vo všeobecnosti platí, že všetky obvodové múry sú nosné. Do nich, by ste preto mali zasahovať minimálne. Nosné priečky vo vnútri, bývajú spravidla o čosi hrubšie, avšak v niektorých domoch to takto nemusí byť. Hovoríme o hrúbke od štyridsiatich, do šesťdesiatich centimetrov. V niektorých prípadoch, však môžu byť všetky steny, teda tie obvodové aj vnútorné, hrubé úplne rovnako. Najmä pri starších domoch ľudia stavali naozaj hrubé steny. V minulosti sme totiž nepoznali dnešné vymoženosti, ako je minerálna vata, či polystyrén na zateplenie. Takto sa snažili zabrániť úniku tepla. Ak teda nemáte bohaté skúsenosti so statikou, naozaj neriskujte a nechajte pracovať odborníka. Ak by ste totiž vybúrali nosnú priečku, narušili by ste statiku celého domu. Neznamená to, že by vám ihneď spadol na hlavu, no časom by sa to pokojne mohlo stať.

skleněná příčka.jpg

Na záver sa ešte na chvíľku vrátime k izolačným vlastnostiam materiálov. Aj keď sa vám sklo môže na prvý pohľad javiť ako materiál, ktorý veľa tepla nezadrží, v skutočnosti to nie je tak. Najmä viacvrstvové sklo, dokáže v tepelnoizolačných vlastnostiach pokojne prekonať i minerálnu vatu s hrúbkou dvadsať centimetrov. Ak sa teda rozhodnete pre sklenené priečky, nakupujte kvalitný materiál a len u overených predajcov.