Starostlivosť o morčatá

Morské prasatá, ľudovo nazývané morčatá, sú malé stvorenia, ktoré bývajú v závislosti od druhu veľké približne 15 – 30 cm. Pochádzajú z Južnej Ameriky, kde ich pôvodní obyvatelia chytali ako potravu i ako domácich miláčikov. Morčiatka vedia rodine priniesťveľa radosti, ale aj starosti. Ako sa o ne staraťtak, aby nám prinášali čo najmenej práce a aby sa dobre žilo im, aj nám?

morče

  1. Klietka a jej umiestnenie

 
V prvom rade je podstatné umiestniťmorčatá na správne miesto, aby neboli zbytočne často choré. Vhodné je záveterné miesto, kde je dostatok svetla, no nie celodenne priame slnko, aby im nebolo príliš horúco.
 

  • Klietka

Klietka by mala byťdostatočne priestranná, aby sa morčatá mohli cez deňvoľne pohybovaťa zabávať. Prakticky je lepšia klietka s vyšším dnom, aby Vám zvieratká nevyhadzovali veľa podstieľky mimo nej.
 

  • Podstieľka a domček

Ako už bolo spomenuté, klietka by mala byťvyplnená kvalitnou podstieľkou, ktorú kúpite v obchode so zvieratami, alebo hrubšími pilinami. Keďže by to mal byťpre Vašich miláčikov domov, bolo by dobré, aby obsahovala aj nejaký domček, vyvýšeniny, alebo aspoňkusy čistého dreva, na ktoré si môžu morčatá vyliezť, alebo sa za ne schovať.
 

  1. Potrava

 
Základnou informáciou je, že morčatá sú bylinožravce. Hlavnou zložkou potravy je seno. Okrem toho. Jedia trávu a zeleninu aj v čerstvej podobe, ale i granule, ktoré dostaťkúpiťv špecializovaných obchodoch, a ktoré možno nahradiťdobre usušeným chlebom či rožkom. Čerstvú potravu a granule však treba regulovaťa denne dopriaťjednému morčaťu maximálne za hrsťz každého.
 

  • Stály prísun sena

Čo však nikdy nesmie chýbaťv klietke je senník so zásobou sena, najlepšie nepretržite dokladanou. Seno tvorí základ stravy morčiat a bez stáleho prísunu tejto zložky stravy môžu byťmorčatá smutné.

  • Vždy čistá voda

Druhou vecou, na ktorú nesmiete nikdy zabúdaťje čistá voda. Mala by byťvymenená každý deň, aby bola vždy čerstvá. Pozor na to, aby ju mali neustále, keďže si neustále pochutnávajú aj na sene a bývajú veľmi smädné.
 

  1. Zábava a výbeh

 
Poslednou vecou, ktoré je dobré o týchto miláčikoch vedieťje ich potreba spoločnosti a hry. V prírode žijú v stádach a preto sú spokojné najmä keďžijú v spoločnosti aspoňjedného kamaráta. Takto sa prehrajú aj celý deňa nepotrebujú toľko Vašej pozornosti.

hlodavec
 

  • Výbeh

Stáva sa však, že nemáme možnosťstaraťsa o viaceré zvieratká naraz. Vtedy je dôležité, aby ste morčiatku venovali viac času a nechali ho vybehaťsa vo Vašej prítomnosti aj mimo klietky. Pozor, ale, na káble a drôty, ktoré by mohli prehrýzť. A druhé pozor! Morčatá sú veľmi rýchle a keďich necháte bez dozoru ľahko Vám môžu utiecťza skrinku spoza ktorej ich vyvábite s námahou, najlepšie pomocou návnady v podobe jedla.