5 vecí, ktoré vám vo vašom dome môžu brániť pokojnému spánku

Neviete sa dobre vyspať alebo sa necítite príjemne vo svojom vlastnom dome a neviete prečo? Vinníkom môže byť nielen vaše zdravie, stres ale aj váš dom. Jeho zariadenie, rozmiestnenie nábytku či neporiadok môžu tiež do veľkej miery vplývať na stav vašej mysle prípadne spánku. Preto sa dôkladnejšie poobzerajte okolo seba a príďte na zdroj vášho nepokoja:

kočka

1) Neporiadok
Vylúčite upratovanie a dúfate, že tým budete menej unavení ale práve opak je pravdou. Rôzne štúdie dokázali, že chaotické usporiadanie predmetov v miestnosti navodzuje stav duševného stresu a tým sa zvyšuje pocitové vyčerpanie.
Samozrejme jednou z možností ako sa cítiť doma čisto a pohodlne je aj realizácia štýlu akým si byt alebo dom zariadite.

čtení

2)…lebo modrá je dobrá
Jedna zo štúdií spoločnosti zaoberajúcej sa prevádzkou hotelov skúmala farbu spální v 2000 domovoch a zistila, že modrá farba dokázateľne spomaľuje srdcový tep, znižuje krvný tlak a navodzuje príjemný stav ospalosti. Dobré pre vašu spálňu, nevyhovujúce pre všetky ostatné miestnosti vo vašom dome.

3) Televízor, počítač, tablet, smartfón
Modré svetlo, ktoré vyžaruje napríklad váš televízor potláča tvorbu melatonínu (hormónu zabezpečujúceho kvalitný a zdravý spánok), čo znamená, že ak máte vo svojej spálni jeden z týchto spotrebičov, budete mať skôr či neskôr narušený cyklus spánku a budete unavenejší celý nasledujúci deň.

4) Príliš vysoká izbová teplota
Najoptimálnejšia teplota pre zdravý a osviežujúci spánok je približne 16-18°C. Preto dbajte na aby ste mali v spálni správne nastavený termostat. Plusom k lepšiemu zaspávaniu je aj čerstvý vzduch preto nikdy nie je na škodu ak riadne vyvetráte predtým než pôjdete do postele.

obývál

5) Prirodzené svetlo
Aj napriek tomu, že ste zamestnaní a takmer celý deň strávite v kancelárii, pokúste sa zvyšok svojho voľného času byť čo najviac vonku. Ľudia, ktorí sú vystavení prirodzenému svetlu totiž spia v priemere o 46 minút viac za celú noc. Svoju funkciu splnia aj ľahké a vzdušné záclony na oknách vášho domu, ktoré prepustia dovnútra denný svit.