Ako vypestovať chutnú kukuricu

Kukuricu máme radi asi všetci. Niekto uprednostňuje tú v konzerve, niekto uvarenú a niekto zas mrazenú. Ak si však chcete pochutnať na naozaj chutnej, sladučkej a neodolateľnej kukuričke, vypestujte si vlastnú. Nie je to nič náročné, aj keď nejaké nároky, táto rastlina predsa len má.
 Semená kukurice v dlaniach.jpg
Začnite prípravou pôdy
 
Kukurica je taký malý, lepšie povedané, veľký žrút živín. Nikdy ju nesmiete posadiť na to isté miesto, dva roky po sebe. Možno sa pýtate, ako je možné, že na poliach sa pestuje na jednom mieste neustále. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Umelé hnojivá, chémia, postreky, opäť hnojivá a ešte raz chémia. Inak by kukurica nemala šancu vyrásť.
Predpokladajme, že vy takýto postup nebudete chcieť použiť. V tom prípade, musíte venovať pozornosť príprave pôdy. Musí byť úrodná, výživná a so zásaditým ph.
Pokojne použite aj hnojivo, no to prírodné. Na výber máte vyzretý maštaľný hnoj alebo kompost. Pôdu vyhnojte už na jeseň a druhú dávku živín pridajte na jar.
 
Vysievame a predpestúvame
 
Kukuricu môžete sadiť priamo na záhon, ale ani predpestovanie priesad nie je na škodu. Postupujte tak, ako postupujte pri akýchkoľvek iných rastlinách. Stačí, ak kukuricu necháte vyrásť do takých troch až piatich centimetrov. Potom ich môžete vysadiť vonku. Pri predpestovaných priesadách, počkajte aspoň do konca apríla. Ak budete kukuricu vysievať priamo na záhon, urobte tak už začiatkom apríla.Záhon kukurice.jpg
 
Potrebuje miesto
 
Jediné, na čo si dajte naozaj pozor je to, aby ste kukurici dopriali dostatok miesta. Rastliny saďte asi šesťdesiat centimetrov do seba. Druhý spôsob je, že ich posadíte do kruhu s priemerom osemdesiat centimetrov. Tu rastlinky posaďte tak, aby ste dodržali približne rovnaké medzery. Kukuricu nemusíte počas leta zalievať. Ak by prišlo extrémne sucho, môžete ju trochu pokropiť. Platí to hlavne v prípade mladých rastliniek. Dospelé a silné rastliny, v podstate, už žiadnu starostlivosť nepotrebujú.