Trik, ako vypestovať melón aj na severe

Dá sa aj v našich podmienkach vypestovať veľký a sladký melón? Ak bývate na juhu Slovenska, tak sa vám táto otázka asi zdá divná. Ja ale na juhu nežijem, no i napriek tomu, som sa odmietol vzdať. Po troch neúspešných sezónach, som to vymyslel tak, aby mi melón vyrástol aj v chladnejšom podnebí.dieťa je melón.jpg
 
Zožeňte s dobré osivo
 
Kým vám prezradím, ako sa mi podarilo melóny vypestovať aj v dosť chladnej časti Slovenska, musím upozorniť na jednu podstatnú vec. Aby vám mel=on vôbec vyklíčil, potrebujete mať naozaj kvalitné semená. S melónmi je to trochu komplikované. Aby vyklíčili, musia byť dokonale vysušené a staré minimálne päť rokov.
 
Zásadne z priesady
 
Keď chcete melóny pestovať v chladnejších oblastiach, musíte si predpestovať priesady. Inak to nejde. Skúšal som aj takýto hókus – pókus, no nič z toho nebolo. Semená vysádzajte dosť skoro. Ja to robím už koncom februára. Ak by vám rastliny trochu podrástli, nič strašné sa nedeje. Aspoň zvládnu presádzanie vonku lepšie.
 
Trik na nezaplatenie
 
Poďme teda k tomu, ako sa mi podarilo melóny presvedčiť, aby rástli aj v chladno počasí. Trik spočíva v tom, že im musíte zabezpečiť teplo. Pestujem ich teda tak, že nad nimi stojí oblúk z pletiva. Na noc ho vždy prikrývam fóliou, čím vlastne vytvorím taký fóliovník.  Tesne okolo rastlín, mám vždy poukladané väčšie kamene. Cez deň sa nahrejú a v noci držia teplo. Ak chcete ich účinok znásobiť, natrite ich čiernou farbou. Upozorňujem, že musí ísť o kamene a nie hocičo čierne.melón zblízka.jpg
 
Čo ešte?
 
Melóny nezabudnite polievať pravidelne. Nejakých osemdesiat percent z tohto ovocia ( či zeleniny?) je voda. Ak nebudú mať vodu, nebudú rásť a ak aj trošku vyrastú tak budú chutiť mizerne. Nezaškodí im ani občasné prihnojenie a trošku okopávania okolo koreňov. To, že ich musíte zasadiť na slnečné miesto, vám asi hovoriť nemusím. Ak musím, tak vám ešte raz opakujem, že musia byť na slnku.