Čo robiť, aby kúpa ojazdeného vozidla neskončila tragicky ?

Kúpou automobilu z druhej ruky toho dosť riskujeme. Ale dá sa tomu veľmi ľahko predísť a uchrániť tak svoju peňaženku pred zbytočnými výdajmi. V nasledujúcich riadkoch si ukážeme zopár základných pravidiel či trikov, ako nekúpiť mačku vo vreci.
Ak ste sa teda rozhodli pre kúpu jazdeného vozidla, vyžiadajte si od majiteľa VIN číslo motora, pomocou ktorého si viete overiť základné informácie o vozidle ako sú napríklad rok výroby, technické parametre, výbava alebo aj skutočný stav najazdených kilometrov či platnosť technickej kontroly. Auto určite overte aj pomocou aplikácie na vyhľadávanie odcudzených vozidiel.kontrola podvozku vozidla.jpg
Ak budete spokojný a rozhodnete sa pre stretnutie s predávajúcim, určite tam nechoďte sami. Najlepšie je si zavolať známeho, ktorý sa rozumie aspoň čiastočne do áut a pomôže Vám ho otestovať. Hneď na začiatku si pozorne obzrite vozidlo – ak niektoré časti nebudú spolu lícovať, je to varovanie že, auto bolo pravdepodobne búrané alebo boli niektoré časti neodborne vymenené. Taktiež je potrebné skontrolovať auto zospodu a na častiach, ktoré sú okolo dverí a kolies, aby ste neboli prekvapený po polroku z nadmernej korózie.
Jedným z nedostatkov pri starších typoch vozidiel býva zlé tesnenie, ktoré môže spôsobovať zatekanie vody do auto. Je potrebné podrobne skontrolovať či sa v aute nenachádzajú stopy vody, piesku alebo blata. Nezvyčajný puch alebo zápach môže takisto znamenať zatekanie vody cez narušené tesnenie.kontrolky na palubnej doske.jpg
Medzi posledný a najdôležitejší krok patrí jednoznačne skúšobná jazda, na ktorej musíte stále trvať. Pri štartovaní si pozorne všímajte kontrolky, ktoré by mali zhasnúť postupne. Následne sa skúste započúvať na zvuk motora, ktorý by mal bežať hladko a bez akéhokoľvek búchania či klepania. Pri jazde skúste pustiť volant a odsledovať či Vás neťahá do strany, mohlo by Vás to neskôr vyjsť pekne draho.
Ak si myslíte, že toto nedokážete a že to nedokáže ani žiaden Váš známy, určite sa obráťte na odbornú pomoc v autoservise. Oni urobia a skontrolujú všetko za Vás. Vy si už len vyberte auto svojich snov a jazdite bezpečne.