Navagio, nádherná grécka pláž

Nielen biele dedinky v Santorini, alebo očarujúce rybárske dediny v meste Koufonissia, Grécko ponúka nespočetné množstvo úchvatných miest. Ak ste na ostrove Zakynthos, tak nesmiete návštevu tohto neobyčajného miesta vynechať. Ale aj podľa vysokých štandardov je pláž Navagio špeciálna, pretože to je krásna plážová zátoka aj s príbehom, ktorý zahŕňa medzinárodný zločin a prenasledovanie na šírom mori. Tento príbeh možno nájsť v duchu lode Panagiotis, stroskotanej pašeráckej lode, ktorá týmto miestom prechádzala v roku 1980. Podrobnosti nie sú úplne známe a možno nikdy nebudú, ale príbeh spočíva v tom, že loď Panagiotis pašovala cigarety, pravdepodobne do Talianska, keď zasiahli grécke orgány a poslali na pašerákov svoje námorníctvo. Za zlého počasia a slabej viditeľnosti sa loď plavila do vôd, z ktorých nemohla uniknúť. Posádka utiekla a ponechala loď na brehu, kde ostala až doteraz, pláž má preto prezývku „vraková pláž“.

pláž

Pláž Navagio by bola úchvatným miestom aj bez vraku Panagiotis, ten jej ale dodáva špeciálnu iskru. Pláž je obklopená vysokými vápencovými útesmi, z ktorých niektoré stúpajú do výšky až 200 metrov k oblohe a sú doplnené blankytne modrým morom. Plachetnice, ktoré sa nachádzajú blízko od brehu, dopĺňajú spektakulárnu scenériu. Je to úžasná scéna, ktorá stojí za to, aby ste sem prišli. Pláž je prístupná len loďou, takže si musíte rezervovať miesto na niektorej z výletných lodí, alebo nájsť si vlastnú loď. Ani po skalách sa nedá vyliezť.

vrak

Prípadne nemusíte byť priamo na pláži, aby ste si užili Navagio. Najlepšie výhľady sú v skutočnosti z výšky 200 metrov nad vrakom, z vápencových útesov, ktoré sú nad plážou. Tam budete mať fantastickú príležitosť na fotografovanie, a pohľad, ktorý si na celý život zapamätáte. Tiež sa tu nachádza menej ľudí. Sem sa môžete dostať autom. Pláž Navagio je pravdepodobne najfotografovanejšou plážou v Grécku.