Pretaktovanie

Hneď na začiatok však upozorňujem, že pokiaľ ešte máte počítač v záruke, týmto krokom, čiže pretaktovaním jeho častí, o jeho záruku určite prídete. Odporúčam vykonať iba s počítačmi, u ktorých už v podstate nemáme čo stratiť, no touto metódou môžme dosť získať. Získame zrýchlenie výkonu počítača.
Pretaktovať môžme hlavne procesor, no ak chceme, aj grafickú kartu.
V podstate sa jedná o to, že pri každom procesore máme od výrobcu určený jeho výkon. Napríklad 1, 80 Ghz. No v skutočnosti má tento procesor naviac. Ak ho pretaktizujeme, dokáže vydať väčší výkon.

procesor

Zoberme si napríklad, že vo firme je určená a odporučená pracovná doba na 8 hodín. Ráta sa s tým, že pracovníci podajú solídny výkon, no po ôsmich hodinách sa musia ísť domov zregenerovať. No zamestnávateľ a vedúci dávajú často nadčasy, čiže pracovníci robia i 10 hodín. Nie je to zdravé, nie sú spokojní, ale dokážu to.

Presne na tento štýl funguje i pretaktizovanie procesora a jeho výkonu. Priznávam, že sa jedná o zvláštne prirovnanie, no výstižné.
Ak sa vám pretaktizovanie podarí, z pomalého počítača sa stane celkom solídny a nemusíte ísť okamžite kupovať nový. Zrýchlenie procesora by mohlo výrazne pomôcť.

Pokiaľ vlastníte procesor Pentium Dual- Core, mám dobrú správu. Tento typ, pokiaľ má výkon napríklad 1,8 Ghz, možno zmeniť na výkon až 2,4 Ghz, dokonca až 3 Ghz ! Čiže zo slabšieho typu procesora spravíme bežný, dôstojný, v prípade 3 Ghz máme jeden zo silnejších typov, ktoré sú na trhu.

Výhody zbadáme v zrýchlení výkonu, budeme prekvapení, ako rýchlo náš počítač beží. Zároveň budeme mať príležitosť odskúšať softvér, rôzne hry, ktoré nám doteraz nešli spustiť, pretože vyžadujú výkon cez 2 Ghz. V prípade, že sa hry spustili, no sekali, tento problém so sekaním by mal takisto zmiznúť.

obvody

No väčšie pretaktizovanie a zrýchlenie neodporúčam, pretože počítač zostane nestabilný, začne sekať a aplikácie budú padať. Ideálne by bolo zvýšiť výkon, no nie na úplné maximum. Aby sme sa vyhli takýmto problémom.