Otváranie nových možností bývania

Odjakživa vo všeobecnosti považujeme stavbu domu za väčšiu investíciu než kúpu bytu. Predpokladáme, že je potrebný vyšší kapitál, ale i časová náročnosť sa zdá byť pre stavbu domu väčšia.

byty.jpg

V súčasnosti však tento trend mizne a to spolu s nástupom nových materiálov na trh. Prestáva byť pravidlom, že dom je, ako si tradične predstavujeme, postavený z tehál. Dnes zdĺhavé murovanie môžeme preskočiť a rovno priniesť hotové steny. V skratke povedané, dom môže byť do týždňa postavený. No to už predbieham…
Pravdou je, že murované domy ostávajú starou dobrou kvalitnou klasikou, no nie každému to finančne či časovo vychádza. Z toho dôvodu sa ľudia často uchyľujú k využitiu ytongu, s ktorým sa pracuje oveľa efektívnejšie a je aj cenovo dostupnejší, či stavajú čoraz viac a viac populárne drevodomy, či montované domy.  Práve pri nich môžeme hovoriť o rekordne rýchlo postavených stavbách, kedy už za týždeň môžeš bývať vo svojom. Cenovo základný model drevostavby vychádza okolo 25-tisíc eur čo je suma nižšia než priemerná cena za holobyt. Preto sa v súčasnosti môže zdať výstavba nového domu tou prijateľnejšou alternatívou na trhu. Taktiež drevostavby sú vybudované ako nízkoenergetické obydlia čím sa aj náklady na údržbu a celkový život v danom dome znižujú.

břečtan.jpg

Prečo potom, keď je stavba domu už pomerne jednoduchou a finančne dostupnou cestou všetci nestavajú domy?

  • Jednak je zjavné, že ľuďom život v byte môže aj vyhovovať a byť ideálom pre ich životný štýl. Častokrát blízkosť centra, už vybudované komunikácia, prístup k zariadeniam alebo jednoducho pohodlnosť hrá do karát výberu bývania v byte.
  • Po druhé, v prípade stavby domu je v prvom rade potrebné mať na čom dom postaviť. To znamená mať vo vlastníctve stavebný pozemok. Na prvý pohľad zrejmá banalita, na druhý už až tak nie a to z nasledujúcich dôvodov.

Kúpa stavebného pozemku je zložitá kvôli ich nedostatku vo vyhovujúcich lokalitách. Áno, pravdepodobne by sa vám podarilo kúpiť veľký pozemok za sympatickú cenu, avšak bolo by to niekde vo veľkej vzdialenosti od väčšieho mesta, možno niekde na vidieku. To už až tak dobre neznie, keď si predstavíme dostupnosť práce či kvalitných škôl. Čiže za prvý problém by sme označili malé množstvo pozemkov a druhý, s ním spojený je samozrejme cena, ktorá ako všade rastie s dopytom a prístupnosťou komodít na trhu.
Pozitívom však ostáva, že stavba domu ako taká sa stáva reálnou možnosťou pri výbere svojho bývania.