Rozhodli ste sa žiť zdravšie? Len tak ďalej!

Ako vlastne charakterizovať zdravý životný štýl? Jeho približnú podstatu chápeme asi všetci, ale možno nie všetci vidíme rovnakú cestu, ako ho dosiahnuť a nemusíme sa zhodovať v niektorých detailoch. Určité rady môžu pozitívne ladiť s jedným človekom, ale druhému nemusia vyhovovať alebo v extrémnych prípadoch na neho doľahnú skôr negatívne. Každopádne dodržiavať zdravý životný štýl je v každom prípade potrebné, respektíve nemali by sme ho zanedbávať, nakoľko tým zanedbávame aj naše zdravie a pravdepodobne i dĺžku nášho života.
Zdravý životný štýl v podstate môžeme charakterizovať minimálne tým prvým základným krokom, obmedzovaním zdraviu škodlivých vecí.

svoboda

K týmto najčastejším veciam, ktoré sú škodlivé v podstate pre každého bez rozdielu, sa radí pitie nadmerného množstva alkoholu a fajčenie, to isté platí o liekoch či iných stimulačných látkach. V prípade stravovania časté konzumovanie jedál s vysokým obsahom tuku, umelého cukru a zanedbávanie pitného režimu, najmä vody. K tomu ešte kopec iných faktorov ako pravidelný stres, nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, zlý či krátky spánok, negativita,…
Obmedzením týchto spomenutých vecí sme síce na chválihodnej a zdravšej ceste, ale pod charakteristikou zdravého životného štýlu rozumieme aj vykonávať určité zdraviu prospešné aktivity.

musli

K nim sa najčastejšie radí dostatok pohybovej aktivity, čo môže značiť napríklad beh , bicyklovanie, posilovanie, fitness, plávanie, alebo len jednoduchú, minimálne 1 hodinovú prechádzku v najbližšom parku či v lese, avšak niekoľkokrát týždenne. Skrátka nezanedbávať pohyb. Akým štýlom sa s potrebou pohybu vysporiadate, respektíve akú formu pohybu zvolíte, to by ste si mali určiť predovšetkým vy.
V prípade stravy nejde o jej zanedbávanie, ale nájdenie zdravšej alternatívy bohatej na vitamíny. Z tohto pohľadu si nájdime čas i na ovocie a zeleninu.