Ako často upratujete?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Má korene vo zvyklostiach ľudí, v tradícii, ale samozrejme aj v hygienických návykoch a v neposlednom rade aj v potrebách samotnej čistoty priestorov.
Pretože tak, ako sa niekomu môže zdať prehnané vyhlásenie že umývať podlahu treba dvakrát za deň, na druhej strane to, keď vyhlásime, že podlahu stačí umývať raz za týždeň, tak to naozaj stačí. Kde je vlastne tá pravda? A tá hranica, koľko času je naozaj potrebné venovať sa tejto činnosti. Skúsme sa nad tým spoločne zamyslieť.

mop

Bod číslo jeden, nevyhnutnosť upratovania

Skúsme teraz uvažovať. Ako často sa ktorý priestor naozaj špiní. A ako často ktorý priestor potrebuje naozaj upratovať. Samozrejme, rozprávame o domácnosti, nie o kancelárskych, alebo iných pracovných priestorov. Povedzme napríklad taká predsieň. Chodí sa do vnútra v špinavých topánkach. Odtiaľ sa vychádza v čistých papučiach. Takže niekto môže tvrdiť, že tento priestor treba denne upratovať, niekto namietne, veď sa denne špiní.
Ale objektívne, pokiaľ sa tento priestor naozaj pravidelne neupratuje, tak sa pravidelne špinia ostatné priestory a výsledok v konečnom dôsledku je ešte menej efektívny. Takže v závislosti od typu počasia teda či je blato, či sucho, či je prašno, alebo či je slaný sneh, sa upratovanie tohto priestoru zaráta medzi pravidelne nevyhnutné činnosti.

kýbl

Zoberme si teraz napríklad obývaciu izbu

Je to priestor, kam sa chodí len v čistom a v papučiach. Žiadne pracovné oblečenie. A väčšinou činnosť v týchto priestoroch spočíva v sedení pred obrazovkou televízie, alebo v ležaní na gauči a čítaní knihy. Takže tento priestor si naozaj vyžaduje menej starostlivosti ako taká predsieň. Avšak upratovanie tohto priestoru je častokrát vecou záľuby niektorých konkrétnych ľudí.
Mohli by sme pokračovať ďalej, ale myslím si, že odpoveď na frekventovanosť upratovania každého ďalšieho priestoru v domácnosti si už každý z nás nájde sám.