Rybolov a rozdiel medzi návnadou a nástrahou

Základom každého úspešného rybolovu sú návnady alebo nástrahy , bez ktorých by uloviť rybu bolo prakticky takmer nemožné. Práve tento doplnok, respektíve tá vhodná návnada alebo nástraha sa výrazne podpíše na úspešnosti,alebo naopak fiasku. Svoju úlohu určite zohrávajú aj iné faktory ako napríklad poloha, no ani vhodné miesto plné rýb by nám nebolo moc platné, ak by sme ryby nemali čím prilákať. Na začiatok si však objasnime jeden rozdiel.

rybolov

  • Návnadasa používa štýlom, kedy ju nahádžeme do vody v okolí miesta, na akom sme pripravení chytať. Ryby návnadu vycítia, prídu k dotyčnému miestu a tým vzniká pravdepodobnosť ich možného ulovenia.
  • Nástraha je súčasťou udice, na ktorej konci sa nachádza minimálne jeden háčik. Pokiaľ ju ryba zaregistruje a následne sa po nej vrhne, tlama sa jej napne na háčik a my máme záber. Následne ju stačí vytiahnuť na breh, k čomu sa môže použiť navijak, nakoľko táto situácia neprebieha vždy tak jednoducho a to najmä vtedy, pokiaľ ide o väčší, teda hmotnosťou ťažší úlovok.

rybář
Populárnou voľbou nástrah sú napríklad woblery, ktorých účelom je detailne napodobniť živú rybku a to aj s detailným pohybom svojho plávania. Táto nástraha je tak vhodná k lovu dravých rýb, napríklad šťúk. Dravá ryba vo vode nedokáže posúdiť, či ide o napodobneninu alebo živú rybku, reaguje predovšetkým na pohyb a inštinkt jej káže, aby po danej nástrahe vyštartovala a ulovila ju. Na nástrahe však na ňu bude čakať háčik, na ktorý sa jej následne napne tlama a tým ju ulovíme. K tomuto štýlu rybolovu môžeme použiť aj skutočnú živú rybku, no tá logicky dlho nevydrží, po určitej dobe sa prestane hýbať. Zato wobler vydrží skutočne veľa, môžeme ho používať pri každej návšteve. Nezničia ho ani zuby dravca, ani dlhodobejšie používanie.