Zabavte sa s origami

Slovo origami, v japončine znamená, doslova skladanie papiera. Ako nám už teda názov napovedá, ide o japonské umenie, ktorého základy vznikli ešte okolo deviateho storočia nášho letopočtu.
Ako presne toto umenie uzrelo svetlo sveta, nie je úplne jasné. Viaceré zdroje však uvádzajú, že jeho priamym predkom bolo skladanie papiera, ktoré sa vykonávalo pri rôznych druhoch obradov. Išlo napríklad o maličké skladačky z papiera, ktoré mali priniesť šťastie.
Origami ako ho poznáme dnes, sa Japonskom začalo šíriť pravdepodobne až v sedemnástom storočí.

origami
 
Základy
 
Základným prvkom je prehýbanie papiera. Ten sa nikdy nestrihá, ani netrhá. Aj keď týmto postupom môže vzniknúť nespočetné množstvo tvarov, v skutočnosti poznáme iba niekoľko základných spôsobov prekladania papiera. Umenie spočíva najmä v ich kombinovaní. Tradične je používaný papier v tvare štvorca, ktorý je z jednej strany biely a z druhej farebný. Na farebnej strane sa môžu nachádzať tiež rôzne tvary.
Vzniknuté diela majú dané predmety iba symbolizovať. To je v podstate asi najhlavnejšie pravidlo. Väčšinou sú z papiera vytvárané zvieratá a rastliny.
 
Keďže ide o skutočne jednoduchú činnosť, môžete ju využiť ako prostriedok na každodennú psychickú hygienu. Pri každej tvorivej činnosti si naša hlava totiž odpočinie od každodenných starostí, pracovných povinností, či iných vecí, ktoré ju ťažia. Na origami pritom nemusíte vyťahovať farby, štetce a palety. Postačí vám kúsok papiera a jedno zo stoviek návodov, ktoré nájdete na internete.
 
 malé origami
 
Zopár zaujímavostí:
 

  • V našich končinách vnímame toto umenie skôr ako zábavku. V Japonsku však ide o vážené umenie.
  • Nachádzajú sa tu dokonca samostatné múzeá a galérie, určené iba pre tento typ umenia.
  • Origami má vo svojej domovine aj svojich majstrov, ktorí sú v spoločnosti doslova uctievaní.
  • V Japonsku, sa po celé stáročia toto umenie predávalo z pokolenia na pokolenie. Podobne ako naše ľudové piesne, či tance.