Sladené nápoje ako spúšťač demencie? Radšej s nimi opatrne

Veľa z nás si neuvedomuje, že to čo, v mladosti zasadí, bude v starobe žať, platí dvojnásobne aj pre naše telo a myseľ a ich následné fungovanie. O zdravej výžive už bolo napísaných nespočetné množstvo článkov a štúdií, a to že všetkého veľa škodí je známe zrejme každému z nás.

Pozrime sa teraz bližšie na sladené nápoje. Ľudí v tomto smere rozdelím na dve kategórie, tých, ktorí ich v obľube nemajú vôbec a tých, ktorí si život bez nich nevedia predstaviť napriek tomu že vedia o ich škodlivosti. Nechcem rozoberať to že sladené nápoje idú ruka v ruke s obezitou. Možno pripomeniem len to, že rovnako škodlivé sú nielen tie s cukrom, ale aj tie „bez cukru“.

senioři

Vrátime sa do roku 1948, kedy skupina vedcov spustila výskum Framingham Heart Study, týkajúci sa škodlivosti sladených nápojov s následným vplyvom na stareckú demenciu. Tohto výskumu sa zúčastnilo 4 000 ľudí, ktorí boli rozdelený do dvoch skupín. V prvej boli ľudia ktorí vypili denne dva sladené nápoje, v druhej tí ktorí ich pili v malom množstve. Vedci použitím magnetickej rezonancie a kognitívnymi testami potvrdili rýchlejšie starnutie mozgu, zhoršenie pamäte a zmenšený hippocampus – čo je časť mozgu, ktorá sa podieľa na učení, pamäti, emóciách a priestorovej orientácii.

minerálka

Následne boli vykonané aj ďalšie výskumy, ktoré túto teóriu v podstate potvrdili. Na príčinné spojenie demencie a sladených nápojov budú vykonané aj ďalšie výskumy, výsledky ktorých nás budú tiež zaujímať.

Áno, to čo svojmu telu dávame, sa skôr či neskôr niekde musí odraziť. Preto sa nepozerajme len na to čo je dnes, ale myslime aj na to čo bude zajtra, pretože vo veľkej miere dokážeme ovplyvniť kvalitu svojho života vo vyššom veku už teraz. A voda je predsa len to najprirodzenejšie a najneškodnejšie je to čo naše telo udrží vo forme aj vo vyššom veku.