Na ktoré weby sa klikalo najviac v 2019?
Koniec roka je už nablízku a ako lepšie si zrekapitulovať jeho priebeh, než pozretím sa na niekoľko štatistík z online sveta. Ktoré spoločnosti „vyhrali“ súťaž o najviac zhliadnutí v ťažkom boji a dostali sa medzi tých najlepších celkovo a u nás?
Svet žije sociálnymi sieťami
V absolútnom rebríčku sa len v prvej päťdesiatke umiestnilo vyše 20 platforiem zameraných na zdieľanie obsahu ako fotky a videá, alebo na komunikáciu, a z toho väčšina bola v prvej polovici. Samozrejmosťou boli napríklad aj Pinterest, Instagram a Reddit, ktoré sú v poslednom čase na vzostupe. Malým prekvapením bol možno FB na druhom mieste, keďže sa hovorí o jeho pomalom, ale istom, klesajúcom záujme. Ďalej je napríklad vyhľadávač Google, ktorý bol sám o sebe až 20. Do zoznamu sa dostali aj online obchody Amazon a Ebay, streamingová služba Netflix, najväčší archív informácii Wikipédia hneď v niekoľkých jazykoch, či správy od BBC a New York Times.
Top 5 stránok za rok 2019 (po celom svete):
- youtube.com
- facebook.com
- en.wikipedia.org (wiki v anglickom jazyku)
- twitter.com
- amazon.com
Slováci čítajú viac internetových novín
Na rozdiel od zvyšku planéty, viac sa zaujímame sa o žurnalistiku, t.j. novinky a dianie v spoločnosti, no aj o portály s viac-menej nelegálnym obsahom. Okolo 15 pozícii z 50 v našich tabuľkách zabrali weby ako Aktuality, Nový čas, Sme, Denník N, Hlavné správy a podobne, čo oproti väčšine štátov dosť veľa, a až ďalších 9 tvoria služby, ktoré ponúkajú sledovanie či sťahovanie filmov a seriálov zadarmo (Ulož.to, Sledujseriály, FreeFilm). Ako aj minulú sezónu, nechýbali aspoň dve média len pre dospelých, hoci to nie je úplne niečo čím sa treba chváliť. Neobyčajne rýchlo rastie počet používateľov programu Edupage pre študentov, učiteľov a školy, ktorý sa takmer dostal do prvej 10. Ostatne sa vyskytlo aj niekoľko bazárov.
Top 5 stránok za rok 2019 (na Slovensku):
- google.com
- youtube.com
- bazos.sk
- aktuality.sk
- wikipedia.org