Vysaďte si tie správne rastliny. Bude sa vám ľahšie dýchať.

Rastliny v našej domácnosti nespĺňajú len estetickú, ale taktiež praktickú funkciu. jednou z nich je čistenie vzduchu. Niektoré druhy dokážu odstrániť toxické látky, či elektromagnetické žiarenie. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré kvetiny by vo vašom byte nemali chýbať.

aloe vera
 

  • Papradie patrí medzi tých najlepších čističov. Tieto rastliny dokážu z ovzdušia odstraňovať viacero škodlivých látok, napríklad taký xylén. Ak sa rozhodnete pre pestovanie papradí v byte, určite ich nechoďte vykopávať do lesa. Po prvé, by mali ostať vo svojom prirodzenom prostredí, kde urobia najviac roboty. Po druhé, by sa im v byte nedarilo. Preto siahnite po vyšľachtených odrodách, ktoré si kúpite.
  • Fikus, alebo figovník je ďalším užitočným obyvateľom vášho príbytku. Jeho mäsité listy, dokážu zachytávať a filtrovať amoniak, benzén a formaldehyd. Aby dobre plnil svoju funkciu, nezabúdajte mu listy pravidelne utierať navlhčenou handričkou.
  • Rovnaké látky, ktoré dokáže filtrovať fikus, odstráni aj brečtan. Zabudnite na popínavé druhy, ktoré dorastajú do niekoľkometrovej dĺžky. Aj v tomto prípade zájdite do záhradníckych potrieb a zaobstarajte si zdrobnené kultivary, ktoré sa vám zmestia do obývačky, alebo pokojne i kúpeľne.
  • Aloe vera by ste si mali zaobstarať hneď z viacerých dôvodov. Po prvé ide o rastlinu s liečivými účinkami. Dužinou si môžete potrieť drobné zranenia na pokožke, alebo si z nej pripraviť výborný a zdravý nápoj. Okrem toho, však dokáže pohlcovať chemické látky, ktoré sa do ovzdušia dostavajú hlavne z čistiacich prostriedkov. poslúži vám aj ako alarm. Ak sa totiž v ovzduší nachádza príliš veľa chémie, aloe začne hnednúť.

 listy

Prečo je vzduch v byte znečistený?
 
Možno si hovoríte, že chémia sa vo vašom byte nemôže nachádzať. Bohužiaľ ste na veľkom omyle. Chemické látky sa do ovzdušia uvoľňujú z čistiacich prostriedkov, oblečenia, kobercov, nábytku, či z vonkajšieho prostredia. Zelené čističky vzduchu, preto nie sú na škodu v žiadnej domácnosti.