ZÁKLADNÉ FAKTY O DRAHÝCH KOVOCH (PREČO A DO ČOHO INVESTOVAŤ?)

Aj keď viete, že investovanie do drahých kovov môže byť pre vás tou správnou voľbou, otázka kde začať môže byť pre vás rozporuplná.
 
Drahé kovy sú prirodzene sa vyskytujúce prvky, ktoré sa len ťažko nachádzajú voľne v prírode a aj to prispelo k ich cennosti počas celej histórie. Neustále sa zvyšujúci dopyt po týchto kovoch spôsobuje ich stúpajúcu cenu a to je výhodné pre kupujúcich.

koruna
 
Medzi najbežnejšie drahé kovy používané pri investíciách patria:
Zlato – zlato je cenené najmä pre svoju trvanlivosť, tvárnosť a vodivosť a to predovšetkým ako forma meny a pri výrobe šperkov
Striebro– má podobné využitie ako zlato aj keď kolísanie jeho ceny je často vrtkavé, je ideálnou voľbou pre začínajúcich investorov. Striebro sa okrem šperkárstva používa aj v elektronike a medicíne.
Platina– vzhľadom na jej vzácnosť sa jej vyťaží omnoho menej než zlata.
Paládium– použitie je podobné ako pri platine. Paládium je aj súčasťou povlaku na zlate pri výrobe bieleho zlata v šperkárstve.
 
Prečo investovať do drahých kovov?
Hoci nemôžeme presne predpovedať čo sa môže stať zo svetovým hospodárstvom v budúcnosti, môžeme sa poučiť z histórie. Niekoľko systémov založených na papierovej forme platenia sa počas storočí zrútilo v rôznych kultúrach. Zlato, striebro a iné kovy aj napriek tomu vždy zostali cennými komoditami.
 
Ďalšou výhodou investovania do drahých kovov je to, že ponúkajú ochranu proti inflácii. Nemôže sa vytvoriť viac kovov než už existuje, ich množstvo skrátka nejde nafúknuť.

burza
 
Ako investovať do drahých kovov?
Fond s obchodovaním na burze (ETF) –  investovanie do fondov, ktoré na burze sledujú komoditu alebo index. Ide o bezpečnú investíciu, ktorá stojí investora najmenej vďaka nižším alebo žiadnym poplatkom.
Ťažobné spoločnosti– investícia do cenných papierov spoločností na ťažbu drahých kovov
Fyzická kúpa– investor kupuje drahé kovy vo forme mincí, tehličiek alebo šperkov, je to vhodná voľba pre ľudí, ktorí v priebehu rokov chcú nadobudnúť bohatstvo
Drahé kovy IRA (Individual Retirement Account)– je účet kde sa drahý kov ukladá v prospech majiteľa účtu vo forme mincí alebo tehličiek, nie vo forme papierových bankoviek.