Zimná zelenina za oknom: tipy a nápady ako si ju dopestovať

Určite ste už počuli slovíčko „microgreens“. Vo všeobecnosti sa ním označujú rastlinky, ktoré sa pestujú za účelom obohatenia pestrého jedálneho lístka v prípade ak nie je k dispozícii záhrada alebo je vonku nepriaznivé počasie. Takéto microgreens bez problémov kúpite aj v obchode ale nie vždy sú najlacnejšie. Ak máte okenný parapet, veľké plytké misky, nejaký záhradný substrát a semienka, máte všetko potrebné pre vypestovanie vlastnej úrody.

salát
 
Ktoré semienka fungujú najlepšie?Zelené šaláty, listová zelenina, bylinky alebo aj jedlé kvety. Začiatočníci môžu začať s jedným druhom osiva ako je napríklad brokolica, kapusta, horčica, reďkovka, rukola prípadne pohánka. Rovnako si môžete vypestovať aj mladú cibuľku na vňať.
 
V špecializovaných obchodoch alebo záhradníctvach sa predávajú aj šalátové zmesi alebo špeciálne druhy zeleniny s podobnou rýchlosťou rastu, kompatibilnými chuťovými vlastnosťami alebo rôznymi farbami, purpurovou či červenou.
 
Kde začať? Začnite s teplou slnečnou okennou parapetou (ideálne je okno orientované na juh) a čistými miskami.
 
•  dobre zafungujú napríkladplastové misky od šalátov alebo jednorázové obaly. Nezabudnite na drenážne diery naspodku.
•  naplňte misky substrátom, na povrch nahusto vysejte semienka, zatlačte ich do substrátu najlepšie kusom lepenky, prikryte ich tenkou vrstvou preosiatej zeminy
•  pokropte jemnou hmlou z rozprašovača tak aby bola zemina vlhká ale nie premokrená. Kropenie realizujte minimálne dvakrát denne.

chlebíček
 
Rastlinky potrebujú minimálne 4 hodiny slnečného svitu denne aby pekne rástli.
•  v zimných mesiacoch to často nie je možné docieliť preto misky otáčajte v pravidelných intervaloch aby stonky neboli vytiahnuté iba do jednej strany.
 
Kedy zberať? V závislosti od typu semien, ktoré ste si vybrali budú vaše rastlinky vhodné na zber a konzumáciu približne 2 až 3 týždne po výsadbe. Vhodným spôsobom na zber je zostrihanie nožnicami.
 
Celý tento postup môžete zrealizovať vopred a nemusíte čakať na zimné mesiace.
Najvhodnejším obdobím na sejbu je koniec augusta, začiatok septembra. Ak máte balkón alebo dvor rastlinky môžete nechať vonku až do príchodu prvých mrazov. Aby ste si zabezpečili stálu úrodu, semienka vysievajte približne v týždňových odstupoch. Tak sa nestane, že všetko skonzumujete naraz.