Svet pod vplyvom počítačových hier

Počet hodín strávených pred počítačom sa za posledné desaťročie rapídne zvýšil a jeho rast pokračuje aj naďalej. Spolu s hodinami strávenými za počítačom rastie aj počet možností, aké aktivity môžeme na počítači vykonávať. Medzi najpopulárnejšie činnosti patria určite hry. Online hry, tímové hry, herné konzoly, hry ako aplikácie do telefónu, hry v telefóne… určite ste o veľa z nich aj vy sami počuli a viacerí ich pravdepodobne aj vyskúšali a možno ich aj doteraz stále hrajú.
 
ovladače

Ako na nás hry vplývajú?

Myslím, že nie je potrebné sa baviť o hrách typu kŕmenie zvierat, hospodárenie na farme, chovanie rybičiek, karty alebo varenie jedál. Bežné, obyčajné hry, ktoré hráme iba na zabitie času, nemajú okrem návykovosti žiadne veľké riziká, skôr môžu pozitívne ovplyvňovať umeleckú a tvorivú činnosť hráča.

telefon
 
Problémom sú hry akčné, strieľačky, vojnové. Hráči na ne často natrafia už v mladom veku a hrajú ich po dlhé roky spolu s priateľmi. Prvé obrovské riziko je, že to zabíja nadmerne čas, kazí zdravie, oči, chrbticu, spomaľuje mozog… o vplyvoch hier na zdravie mladého človeka by sa dalo písať veľa. No čo je podstatnejšie, vplýva to na psychiku. Chronickí hráči majú problém rozoznať prostredie v hre od reality, myslia si, že po obnovení levelu sa životy vrátia… V Amerike sme v posledných pár rokoch mohli vidieť mnoho takýchto “skratov” v hlavách mladých ľudí a prvá vec čo ľudí určite napadla bolo to, že hral agresívne počítačové hry a myslel si, že aj ten konkrétny deň je len levelom hry.
No netreba všetko súdiť podľa jedného merítka, za takýmito násilnými akciami môžu často stáť horšie psychické problémy, ktoré môže hra len spustiť, alebo s tým hra nemusí ani súvisieť.

hra
 
Rada na záver
Hry môžu byť dokonalým výdobytkom 21.storočia, keďže ponúkajú zábavu aj pre jednotlivca, no všetko treba brať s mierou. Treba chodiť von, baviť sa s priateľmi, rodinou, vzdelávať sa, športovať. Odborníci neodporúčajú 2 hodiny strávené za počítačom len tak pre nič za nič.