Pri vyčerpanosti sme podráždený, unavený, všetko nás bolí a nemáme na nič náladu. Pocit únavy však môže nastať aj vtedy, ak dodržujete pravidelnú večierku a v posteli strávite potrebný čas. Málokto vie, že za rannou vyčerpanosťou môže byť zodpovedný aj zlý, nekvalitný, alebo vyležaný matrac.
Kedy vymeniť matrac?
Čas, po ktorom by ste mali vymeniť starý matrac za nový vám nikto nepovie. Ak používate svoj matrac dennodenne mali by ste sledovať najmä jeho štruktúru. Pri vyležaných matracoch nie je na čo čakať. Zničený tvar vám spôsobuje zbytočne zdravotné problémy a vaša chrbtica trpí. Matrac však treba vymeniť aj pokiaľ máte podozrenie na pleseň alebo roztoče. Tie sú spôsobené bežným potením. Výskyt roztočov zmiernite častým prezliekaním posteľnej bielizne. Pokiaľ matrac zašpiníte, nemusíte byť hneď zúfalý. Väčšina matrac má poťah, ktorý môžete stiahnuť a vyprať v práčke. Preto špinavý povrch nie je hneď dôvod na výmenu celého matraca.
Zlá tvrdosť matraca.
Častým dôvodom nepokojného spánku a bolesti tela po prebudení býva zlá tvrdosť. Kým jednému sa lepšie spí na tvrdom matraci, druhý s tým môže mať problém a preferuje mäkkú štruktúru. Na to akú tvrdosť si vybrať nie je žiadne pravidlo. Jednoducho musíte prísť do predajne a matrac si vyskúšať. Ak to predajňa umožňuje nebojte sa aj ľahnúť. Len tak si vyberiete správnu tvrdosť matraca a budete spať ako v bavlnke.
Nechajte si poradiť.
Každý matrac je špecifický. Jeden obsahuje vlákna aloe vera, druhý má 5 vrstiev, tretí má pamäťovú penu. Nie každému vyhovuje to isté a dvojnásobne to platí ak máte nejaké zdravotné problémy s kĺbmi alebo chrbticou. Najlepšie urobíte ak si necháte poradiť od odborníkov. Predsa len matrace sú veľká investícia. Kvalitný matrac stojí stovky Eur. Preto je lepšie počkať na akciu na matrace, kedy viete ušetriť aj polovicu z pôvodnej ceny.