Pandémiu porazí iba očkovanie.

   V súčasnosti nielen Slovenskom ale aj celým svetom hýbe téma COVID-19. Ide o vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje nakazeným jedincom respiračné problémy. Existuje viacero teórií ako vírus vznikol. Niektoré hovoria o prenose so zvieraťa na človeka, iní tvrdia že bol vytvorený umelo v laboratóriu a následne bol úmyselne vypustený medzi ľudí. No podstatné je dnes to ako sa spoločnosť dokáže s týmto vírusom vysporiadať.

vírus covid

   Ochorenie zasiahlo do všetkých oblastí našej spoločnosti. V súčasnosti rýchlo sa šíriaci vírus a prísne bezpečnostné opatrenia spôsobujú zatváranie škôl, obchodov, výrobných závodov, či rušenie športových podujatí. No asi najviac dramatická je situácia v zdravotníckych zariadeniach. Nemocnice sú v čase stúpajúcich prípadov preplnené covidovými pacientami. A tým pádom sa nedostáva patričnej starostlivosti pacientom s inými ochoreniami. Je veľmi nepríjemné, ak starostlivosť o pacientov s onkologickými ochoreniami alebo inými závažnými chorobami je odsúvaná na neurčito z dôvodu maximálnej vyťaženosti nemocníc.

vírus covid

   Podľa drvivej väčšiny vedcov a lekárov je jedinou cestou z tejto situácie očkovanie. Od vzniku ochorenia v roku 2019 sme viac ako rok čakali na vakcínu, ktorá mala byť záchranou mnohých ľudských životov. No antivaxerské a konšpiračné názory značnej časti spoločnosti bránia vo vyššiu zaočkovanosť obyvateľstva. V súčasnosti je zaočkovanosť na Slovensku cca 45% celkového počtu obyvateľstva. Pacienti, ktorí umierajú v nemocniciach sú na 80-90% zo skupiny neočkovaných. No ani tieto jasné údaje, ktoré dokazujú význam očkovania, nedokážu antivaxerskú časť spoločnosti presvedčiť. Je to veľmi smutné, keďže denne umierajú desiatky ľudí, ktorí sú stále častejšie aj z nižších vekových skupín. Ak sa chceme z tejto zlej situácie dostať a v budúcnosti budeme s týmto vírusom ešte dlho žiť, mali by sme počúvať názory vedcov a odborníkov. A tí nám radia, že jedinou správnou cestou je vakcinácia obyvateľstva.